středa 27. března 2013

CO TO JE???

Modrá pyramida prý (se zprávou přišel Český rozhlas 21.3. t.r.) nedávno oznámila některým svým klientům, že vypoví jejich smlouvy o stavebním spoření, pokud v nich nepřistoupí na určité úpravy. Je - li tomu tak, lze se jen těžko domnívat, že příčinou oznámení by mohla být snaha smlouvu vylepšit z pohledu klienta. Spíš jde o to, vyvést finanční ústav z nepohodlné situace, která by nastala, kdyby měla být dodržována původně dohodnutá pravidla a respektovány učiněné závazky. Mimochodem, Modrá pyramida - pokud se zpráva potvrdí - nebude první. Na sklonku minulého roku již s podobným krokem přišla Raiffeisen stavební spořitelna.

Myslím, že si bankéři hrají s ohněm (to oni rádi, že?). Kdo jiný má respektovat závazky, když ne ten, jehož podnikání je na přijímání závazků založeno? CO TO PROBOHA JE???. Výmluva na nevýhodnost? Kdo jiný má šanci pracovat s rizikem nepříznivého vývoje, protože má své aktivity bohatě diverzifikovány? Co vlastně banky klientům zaručují? Že budou jejich partnery, pokud to ovšem pro ně nebude v nějaký okamžik nevýhodné? Kupujeme za nemalé poplatky produkt, nebo poskytujeme bankéřům opci?

Odvolání na všeobecné podmínky, které výpověď smlouvy za určitých - většinou velmi obecně formulovaných okolností - finanční instituci umožňují, mne rozhodně neuklidnilo. Podíval jsem se do podmínek své nejmenované hypotéky. Mám to tam taky. Podívejte se do té své. Vsadím se, že...

Abychom nebyli nespravedliví. Snaha vyhnout se riziku u toho, kdo je kvalifikovaný s rizikem pracovat (na rozdíl od zákazníka), není vynálezem finančníků. Co jiného jsou proměnlivé palivové příplatky v ceně letenek?

 A snaha státu garantovat výrobci elektřiny pevnou cenu "energie z jádra"? S tím, že rozdíl uhradí formou přirážky k ceně ...no kdo asi?

Žádné komentáře:

Okomentovat

Prosíme o věcnost při komentování příspěvků.