sobota 16. června 2012

Mikrofejeton 2: Daňový poradce, majitel kombajnu a…

Co mají společného daňový poradce, majitel kombajnu a hospodský v Horní Dolní ?

Všichni se při svém podnikání potýkají se značným nevytížením kapacity. Daňový poradce od července do ledna, majitel kombajnu od září do půlky července a hospodský v Horní Dolní prakticky pořád, s výjimkou druhé soboty v únoru, kdy tam mají Josefskou zábavu. Všichni ovšem chtějí, aby je jejich podnik přiměřeně zabezpečil, což znamená, že navzdory tomu, že podnikat by mohli - při větším zájmu zákazníků - v mnohem větším rozsahu,  svůj výdělek potřebují v plném rozsahu již nyní. Podobně jako kdokoli z nás, považují za přirozené, že jejich skutečná, ne jakási chimerická ideální tržba musí pokrýt veškeré jejich náklady, a proto nepochybně nastaví cenu za své služby někam nad úroveň toho, co z celkových nákladů připadá rovnoměrně rozděleno na každou reálně prodanou (a tedy zdaleka ne na každou prodeje schopnou) jednotku.
         
Svět však není spravedlivý ke všem stejně. Majitel kombajnu sklízí obilí šest týdnů v roce za ceny absorbující celoroční (fixní) náklady a divte se – ono to funguje. Zákazníci jsou ochotni za tyto ceny jeho služeb využívat, prostě proto, že všichni kombajnéři jsou na tom podobně a nikdo z nich si nemůže dovolit podstřelit konkurenční nabídku, aspoň do doby, než někdo vymyslí, jak v zimních měsících levně přemístit kombajn tam, kde právě dozrává obilí.

Daňový poradce je na tom hůře. Pokud se nebude skutečně snažit s tím něco udělat, konkurence ho může brzy připravit o živobytí. Jak ? Na rozdíl od obilí, člověka který vede účetnictví, lze přece jen  přemluvit, aby část svých požadavků na vaši práci přesunul z oblasti „za pět minut dvanáct“ do klidnějších vod v průběhu zdaňovacího období. Nebo si posunul termín závěrky  na září. Což je možné, ale zřejmě si vyžádá od poradce určitou pobídku. Třeba zřetelnou slevu z hodinové sazby. Dovolit si ji může, protože stejné roční (fixní) náklady nyní bude rozpočítávat na mnohem více hodin v mnohem více měsících. A proč tedy označujeme situaci daňového poradce jako horší ? Inu, není bezpečně chráněn bariérou přepravních nákladů, což znamená, že ten z daňových poradců, který jako „první ve městě“ odhalí výše popsané tajemství nižších nákladů na jednotku, může velmi vážně ohrozit schopnost přežít ostatních méně aktivních, pomalejších.

A co chudák hospodský ? V Horní Dolní jsou ze šesti stolů pravidelně obsazeny dva. Zvýšit využití neznamená přestěhovat v zimě výčep do Austrálie, ani nalákat zákazníky na jinou dobu: štamgasti u dvou obsazených stolů sedí, kdykoli je otevřeno. Najít někoho, kdo by si přisedl ?  V obci je dvanáct dospělých chlapů, jeden krátce po svatbě (tedy nepoužitelný, i když ve střednědobém horizontu opět perspektivní), druhý po třech infarktech a dva zbývající by přišli, ale nemají čím zaplatit. Solidarita kombajnérů tu ovšem neplatí: V Dolní Horní je hospoda plná, vydělává a není se čemu divit, obyvatel na jeden podnik je tu třikrát více. Jediná cesta k přežití našeho hospodského bolí - znamená stát se menším. Dva stoly, možná jeden další, ale určitě v jiné místnosti,  účty za elektřinu, úklid i topení musí být totiž V Horní reálně nižší, mnohem nižší, než v Dolní. Hodinky tikají neúprosně, protože při stávajících rozdílech  si konkurent z Dolní Horní bude brzy moci dovolit obsluhu „nahoře bez“ a také autobus, který přiveze i štamgasty z Horní Dolní, pokud tam hospoda navzdory ekonomické realitě stále ještě bude existovat. Koneckonců, provozovatel autodopravy nabízí ve večerních hodinách výrazné slevy ...
… proč asi ?

Žádné komentáře:

Okomentovat

Prosíme o věcnost při komentování příspěvků.